Interneto svetainių kūrimas: aktualijos ir naujausios technologijos

Straipsnyje atskleisiu, kokie interneto svetainių kūrimo akcentai vyrauja pastaruoju metu: į ką naudinga atkreipti dėmesį, kuriant naują svetainę ir kokie aspektai yra vengtini.

 1. Minimalizmas

Manau, kad šiandienos pagrindinis visų svetainių uždavinys – išlaikyti tinklapius kaip įmanoma paprastenius, švaresnius, neapkrautus grafine informacija, ir, svarbiausia, sudarančius galimybę lengvai rasti reikalingą informaciją.

Toks minimalizmas yra skatintinas ir iš Google paieškos sistemos. Kuo mažiau grafinių elementų svetainė naudoja ir kuo mažiau vietos užima vizualinis turinys, tuo jūsų puslapis greičiau užsikrauna, taip įgaudamas didesnę vertę iš Google PageSpeed sistemos, reitinguojančios interneto puslapių greitį. Puslapių užkrovimo greitis tampa ganėtinai svarbiu faktoriu, lemiančiu svetainės poziciją Google paieškos variklyje.

 1. Svetainės orientacija į turinį

Svetainės turinysLabai svarbu, kad svetainės dizainas leistų lengvai aptikti norimą informaciją ir ją skaityti. Turinys šiandien yra svarbiausias bet kokio tinklapio elementas.

Keletas patarimų, kaip pateikti informaciją skaitytojams:

 • Neplagijuokite! Rašykite unikalų turinį.
 • Dalinkitės naudinga informacija.
 • Nustebinkite ar prajuokinkite skaitytojus.
 • Papasakokite istoriją, pristatydami produktą ar paslaugą.
 • Provokuokite, iššaukite diskusiją.
 • Nedarykite gramatinių, stiliaus klaidų.

Google sistema ypatingai vertina svetainės turinį. Kuo įdomesnį turinį pateikiame, tuo didesnį dėmesį sulaukiame iš skaitytojų ir Google paieškos variklio.

Papildomai pažymėčiau, kad įvairūs grafiniai sprendimai, tokie kaip besikeičiančios nuotraukos ar animacijos, dažnai blaško skaitytoją ir neleidžia sutelkti dėmesio ties svarbiausiu – turinio skaitymu. Todėl, kurdami animacijas ir vaizdo efektus, pagalvokite, ar jums tikrai tai yra reikalinga.

 1. Tinklapio pritaikymas mobiliems įrenginiams

Puslapio pritaikymas peržiūrai mobiliuose įrenginiuose šiandien yra būtinybė. Vis daugiau žmonių internetą naršo naudodami planšetes ir mobiliuosius telefonus, todėl informacijos pritaikymas sklandžiai peržiūrai šiuose įrenginiuose turi būti neišvengiamas. Jeigu puslapyje figūruoja grafinė informacija ar įvairios animacijos, mobiliuosiuose įrenginiuose visa tai turėtų būti pakeičiama į tekstinę medžiagą. Kartais tokie sprendimai tampa tikrų iššūkiu dizaineriams. Vis dėlto, žvelgiant į ateities perspektyvas, dauguma svetainių ne tik bus pritaikytos mobiliai peržiūrai, bet, greičiausiai, turės tik mobiliąją versiją.

 1. Vieno lapo svetainės („Single page site“)

Vieno lapo svetainės tapo tikra 2014 mada. Tokie puslapiai leidžia naršyti visą svetainės turinį, neperšokant į vidinius puslapius. Šie puslapiai labiausiai tinka pristatyti konkrečius produktus ir paslaugas, taip pat, ši technologija pasitarnavo moderniai įmonių reprezentacijai. Tokia dizaino kryptis yra ne tik madinga, bet ir naudinga, kadangi puslapio naršymas tampa paprastesnis ir įdomesnis.

Kitavertus, puslapių kūrėjams tenka nelengva užduotis – pristatyti turinį įdomiai ir nestandartiškai, t.y. svetainę pateikti tarsi istoriją pasakojantį žurnalą, kurį galima vartyti judant pelyte žemyn.

 

Keletas tokių svetainių pavyzdžių:

 

 1. HTML 5 technologija.

HTML5 – naujausia puslapių struktūros ir dizaino kūrimo kryptis, kurią sudaro CSS, Javascript ir HTML elementai.

HTML5 pakeitė anksčiau madingą Flash technologiją, kuri pasirodė esanti gremėzdiška, sudėtinga ir neprisitaikanti prie naujausių interneto sprendimų ir neatvaizduojanti turinio Apple mobiliuosiuose gaminiuose.

HTML5 puikiai pasitarnauja tinklapiams, kuriuose bandoma vizualiai įdomiai pristatatyti produkus ar paslaugas, papasakoti konkrečią istoriją. Tai yra daroma naudojant dideles besikeičiančias nuotraukas, Parallax animaciją, nestandartinius šriftus.

 

 1. Parallax efektas

Parallax technologija sudaro 3D vizualizacijos efektą naršant, kuomet tinklapio fonas juda priešinga kryptimi arba lėčiau, negu jo pagrindas. Šia technologija paremti tinklapiai atrodo įspūdingai iš grafinės pusės, tačiau turi ir keletą esminių trūkumų:

 • Google sistema įtartinai žiūri į tokius sprendimus, kadangi dėl grafinės informacijos gausos nepakanka informacijos apie tinklapio turinį;
 • didelė nuotraukų ir paveikslų apkrova lemia, kad tokių puslapių užkrovimas trunka ilgiau nei įprastų tinklapių;
 • nėra galimybės priderinti peržiūrai mobiliuose įrenginiuose (ši funkcija supaprastinama ar išjungiama).

Keletas puslapių su Parallax efektu:

 1. Vaizdinės medžiagos naudojimas: video medžiaga, didelės nuotraukos.

Vaizdinė informacija tebėra pagrindinis daugelio tinklapių akcentas.

Šiandien yra madinga svetainėse naudoti didelio formato, kokybiškas nuotraukas, užimančias didžiąją mūsų ekrano dalį. Toks pateikimas pritraukia lankytojų akį.

Technologijų dėka, gaminti video medžiagą tampa vis lengviau ir lengviau. Tokį turinį tapo populiaru kelti ne tik į Youtube ar Vimeo portalus, bet ir į savo svetaines. Svetainių turinys, praturtintas vaizdo medžiaga, tampa informatyvesnis, atraktyvesnis ir įdomesnis jūsų lankytojams. Pažymėčiau, kad Google sistema taip pat labai teigiamai vertina, jei tinklapyje figūruoja vaizdinė informacija.

 

 1. Patogus tinklapių naršymas

Patogiam tinklapių naršymui šiandien dažnai yra naudojami tokie elementai:

 • Fiksuota meniu pasirinkimo juosta, t.y. mums naršant puslapyje, meniu juosta yra nuolat matoma, tarsi prisiklijavusi prie ekrano. Tokiu būdu visada galime rinktis, į kuri vidinį puslapį naviguoti.
 • “Navigacijos kelio” (breadcrumbs) juosta, leidžianti matyti, kokioje skiltyje esame ir naviguoti į konkrečią tinklapio kategoriją.
 • Begalinis navigavimas. Tai – technologija, dažniausiai pastebima Facebook portale, kuri leidžia pelyte naviguoti į apačią iki “begalybės”. Puikus būdas pritraukti lankytojus į svetainę.

 

 1. Tekstinės informacijos pateikimo būdai
 • Naudokite nestadartinius šriftus. Google Fonts turi šimtus įvairiausių šriftų pasirinkimui. Eksperimentuokite ir jūsų svetainė atrodys įdomesnė.
 • Nepamirškite pavadinimams naudoti “headings” elemento (h1, h2, h3 ir t.t.). Šie elementai nurodo temų, potemių, paragrafų pavadinimus. Svetainė taps aiškesnė ir jūsų lankytojams, ir Google robotui.
 • Atkreipkite dėmesį į punktų naudojimą. Jei įmanoma, svetainėje informaciją išdėstykite papunkčiui. Taip lengviau identifikuoti esminį turinį.

 

Išvada

Išdėstyta informacija leidžia daryti išvadą, kad šiuolaikinių svetainių kūrimo pagrindas yra minimalizmas. Svetainėse gausu informacijos, taip pat stengiamasi naudoti HTML5 technologiją, esant galimybei, tinklapis papildomas vaizdine medžiaga. Įdomiems produktams ar paslaugoms verta apsvarstyti tinklapyje naudoti “vieno lapo” principą.

Panašūs straipsniai